Mit kell tudni a mély-ég szűrőkről?
A mély-ég szűrők a halvány, távoli objektumok kedvelőinek első számú kiegészítője: segítségükkel távcsövünk teljesítményét növelhetjük meg. Manapság számos szűrő között választhatunk, hogy a mély-ég objektumok megfigyelését megkönnyítsük, az alábbiakban ezekkel a szűrőkkel ismerkedhetünk meg.
A mély-ég szűrők működése - elméletben - egyszerű: csak bizonyos hullámhosszakat engednek át, másokat nem. Ennek köszönhetően egyes hullámhosszak nem jutnak el a megfigyelő szemébe, csak az objektum által kibocsátottak, mely ezáltal kontrasztosabbá válik, kiemelkedik környezetéből.
Fontos tudni, hogy a szűrők a "levágnak" a csillagok fényéből, azok halványabbnak fognak látszódni. Ennek oka, hogy a csillagok széles hullámhossz-tartományban engedik át a fényt, és a szűrők - szükségszerűen - ennek egy részét blokkolják. Mindennek két fontos velejárója is van: egyrészről azok a mély-ég objektumok, amelyek ugyan "ködpacninak" látszódnak, ám a valóságban csillagokból állnak (galaxisok, gömbhalmazok, nyílthalmazok) viszonylag keveset tudnak a szűrőkből profitálni, másrészről a csillagok színe kismértékben megváltozik.
A különböző gyártók által készített szűrők bevonata - ezzel párhuzamosan teljesítményük - eltérő, így hatásuk másként jelentkezik az objektumokon.
A vizuális mély-ég szűrőket áteresztés szempontjából az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:
- Szélessávú "fényszennyezés csökkentő" szűrők (pl. CLS)
- Keskenysávú "köd" szűrők (UHC, OIII)
- Vonalszűrők (H-Béta)
Szélessávú "fényszennyezés-csökkentő" szűrők (CLS)
Ebbe a csoportba sorolhatóak az Astronomik CLS, Scopium CLS, Explore Scientific CLS szűrők.
Keskeny sávú "köd" szűrők
Az OIII és UHC szűrők teljesítménye között a különbség leginkább abban mutatkozik meg általában, hogy az UHC szűrő az objektumokból nagyobb kiterjedést mutat meg, némileg fényesebben, de OIII szűrő használata nagyobb kontrasztot és több részletet eredményez. Noha az OIII szűrő jelentősen lecsökkenti a csillaghalmazok és galaxisok fényességét, bizonyos esetekben segítenek a galaxisokban található emissziós ködök megfigyelésében, pl. a HII régió az M33-ban.
Példák UHC szűrőre: Astronomik UHC, Astronomik-UHC-E, Scopium UHC, Explore Scientific UHC, Baader UHC-S szűrők.
Példák UHC szűrőre: Astronomik OIII, Scopium OIII, Explore Scientific OIII, Baader OIII szűrők.
Vonalszűrők
Példák H-Béta szűrőre: Explore Scientific H-Béta szűrők.
Összefoglalás
A mély-ég szűrők sem "csoda" eszközök, nem tudják a városi fényszennyezést teljesen kiiktatni, sötét égen tudják a legnagyobb teljesítmény-növelést produkálni. Noha a különböző mély-ég objektumok másként "reagálnak" a mély-ég szűrökre, általánosságban kijelenthető, hogy a galaxisok esetében CLS szűrők hatékonyak valamennyire, a különböző diffúz ködök esetében pedig az UHC és az OIII. Amennyiben csak egy szűrő beszerzésére van mód, UHC szűrő javasolt, másodikként jó szolgálatot tehet egy OIII szűrő.
2 hozzászólás
Szarka Levente (2017. 06. 02. 18:49)
proba
Szarka Levente (2017. 06. 02. 18:47)
proba