Vásárlás előtti kérdések »
Milyen csillagászati távcsövet válasszak 5-12 éves gyermekem számára?
A kisméretű (60-90 mm átmérőjű) lencsés távcsövek (szaknyelven akromatikus refraktorok) -- pl, SkyWatcher 70/900 vagy 90/900 refraktor - ideális kezdőtávcsövek gyermekek számára kis méretük és könnyű kezelhetőségük miatt. 10 éves kor alatt azonban javasoljuk felnőtt segítségét az objektumok megtaláláshoz valamint a távcső kezeléséhez.
Lencsés vagy a tükrös távcsövek a jobbak?
Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni, mivel mindkét távcsőtípusnak vannak előnyei és hátrányai. A választást elsősorban az határozza meg, hogy milyen elvárásaink vannak a távcsővel kapcsolatosan (hordozhatóság, kezelhetőség), milyen célra vesszük a távcsövet (milyen objektumokat szeretnénk megfigyelni), illetve mennyit szeretnénk a távcsőre költeni. Nagyon leegyszerűsítve a dolgokat: a lencsés távcsövek egyszerűbben használhatóak, kissé talán szebben mutatják meg az égitesteket, a tükrös távcsövek azonban nagyobb teljesítményűek. Részletesebb különbségekért kérjük, olvassa el "A csillagászati távcsövek típusai" c. útmutatónkat.
Hol tudom kipróbálni a különböző csillagászati távcsöveket?
Csillagászati távcsövek személyes kipróbálására a legjobb lehetőség az évente különböző helyszíneken megrendezett csillagászati táborok, vagy a lakóhelye közelében lévő csillagászati klubok, szakkörök. A részletekért kérjük, keresse fel a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapját.
Mivel látok többet nagyobb átmérőjű távcsövemmel a kisebbhez képest azonos nagyításon?
A távcsövek átmérője (apertúrája) meghatározza a távcső fénygyűjtő- és felbontó képességét. Ezért azonos nagyításon egy nagyobb távcsővel halványabb objektumokat vehetünk észre, és több részletet látunk az égitesteken.
Univerzális távcsövet szeretnék, amely bolygó, mély-ég és természetfigyelésre is használható. Melyiket válasszam?
Univerzális távcső sajnos nem létezik. Minden távcsőtípusnak megvannak az előnyei és hátrányai, a részletekről kérjük, olvassa el "A csillagászati távcsövek típusai" c. útmutatónkat.
Kezdő égbolt-megfigyelőként milyen kiadványokra, atlaszokra lehet szükségem?
Kezdő megfigyelőnek ajánljuk a Csillagatlasz kistávcsövekhez című kiadványt, amely azok számára ideális kiadvány, akik különösebb gyakorlat nélkül, valamilyen kistávcsővel - binokulárral, vagy kisebb csillagászati távcsővel - szeretnék felfedezni az égbolt csodáit.
Mekkora a maximális nagyítása egy csillagászati távcsőnek?
A csillagászati távcsövek maximális nagyítása elméletileg akármekkora lehet, ez csupán a használt okulár fókusztávolságától függ. Egy adott távcső maximális hasznos nagyítását nagymértékben befolyásolja többek között a távcső és az okulár optikai minősége, a légkör állapota és az észlelő gyakorlata. A tapasztalatok alapján a kisebb távcsövek esetében a távcső milliméterben vett átmérőjének kétszerese az a nagyítás, amit még a kép minőségének jelentős romlása nélkül használhatunk. Nagyobb távcsövek esetében még ekkora nagyítás sem használható ki, gyakran 200x-250x a legnagyobb nagyítás melyet a légkör "megenged".
Mi a csillagászati távcsövek legfontosabb jellemzője? A maximális nagyítás?
A közhiedelemmel ellentétben a nagyítás nem jellemzi jól egy adott távcső teljesítményét. Már csak azért sem, mert a csillagászati távcsövek nagyítása nem fix, hanem széles intervallumban változtatható. A távcsövek teljesítményét valóban meghatározó tényezők közé tartozik a távcső optikai minősége és átmérője (apertúrája). Egy adott optikai minőség mellett minél nagyobb a távcső átmérője annál fényesebb és részletgazdagabb képet ad.
Minél nagyobb a nagyítás, annál jobb a kép?
Nem. A nagyítás növelésével a vizsgált tárgy képe ugyan nagyobb lesz, de a képminőség nem javul, sőt bizonyos határ után romlik. A nagyítás növelésével egy határig könnyebb észrevennünk az objektumok finomabb részleteit, de egyben a látott kép is fényszegényebb (sötétebb) lesz. Túlzottan nagy nagyítások alkalmazása esetén (ennek értéke a távcső jellemzőitől és a légkör állapotától függ elsősorban) a kép életlen, homályos és túlságosan fényszegény lesz.
Mit jelent az EQ-1, EQ-2 stb a távcső neve után?
A csillagászati távcsövek kézből nem használhatóak, valamiféle állványra kell tenni. Az EQ ún ekvatoriális mechanikára utal, ezek a legelőnyösebbek csillagászati célra. Az utána levő szám a mechanika méretére (teherbírására) utal: minél nagyobb a szám, annál nagyobb teherbírású. Bővebb információt "A csillagászati mechanikák típusai" c. útmutatónkban talál.
Mit jelent az AZ-2, AZ-3 stb a távcső neve után?
A csillagászati távcsövek kézből nem használhatóak, valamiféle állványra kell tenni. Az AZ ún azimutális mechanikára utal, ezek a előnyösebbek természetmegfigyelésre, ám csillagászati célra kevéssé. Az utána levő szám a mechanika méretére (teherbírására) utal: minél nagyobb a szám, annál nagyobb teherbírású. Bővebb információt "A csillagászati mechanikák típusai" c. útmutatónkban talál.
Milyen állású képet adnak az egyes csillagászati távcsőtípusok?
A csillagászati távcsövek fordított (fejjel-lefelé) képet adnak. Ilyen képet láthatunk a tükrös, illetve a zenitprizma/zenittükör nélküli lencsés és Cassegrain távcsövekben. A lencsés és Cassegrain távcsövekhez adott zenittükrök egyenes állású, ámde tükrözött (jobb-bal oldal felcserélt) képet adnak. Amici-prizmával azonban olyan képet kapunk, mint szabad szemmel látunk. Newton távcsövek esetében nincs lényegében lehetőség "talpára állítani" a képet, ezért ezek természetmegfigyelésre nem javasoltak.
Mit jelent a csillagászati távcső fényereje?
Egy távcső fényerejét megkaphatjuk, ha fókusztávolságát elosztjuk átmérőjével. Egy 150/750-es Newton távcső fényereje (750/150=5) f5, míg egy 203/2030-as Schmidt-Cassegrain-é f10. Jegyezzük meg: az f5-ös távcső fényereje nagyobb, mint az f10-esé annak ellenére, hogy az ezt jellemző szám kisebb! A fényerőnek leginkább fotózás esetén van kiemelt jelentősége, szabadszemes használat során kevéssé. Közkeletű tévedés, hogy a fényerősebb távcső fényesebb képet ad. Ez nem igaz: azonos átmérőt feltételezve azonos nagyításon lényegében megegyezik a látott kép fényessége.
Mi az óragép és a kétmotoros vezérlés?
Már a legelső távcsöves megfigyelésünk alkalmával észrevehetjuk, hogy a látómezőből a csillagok viszonylag rövid idő alatt "kimásznak". (Ez a jelenség egyébként Föld tengelyforgásának következménye.) Minél nagyobb nagyítást alkalmazunk annál gyorsabban vándorolnak ki az égitestek, azaz annál sűrűbben kell a távcsövet a célpont után állítani. 150-200x-os nagyítás esetén ez akár 10 másodpercenként is megtörténhet.
Óragép használatakor egy motor segítségével a távcső folyamatosan követni tudja az égbolt elfordulását, ezáltal a látómezőből nem mozdulnak ki az égitestek. Kétmotoros vezérlés esetén nemcsak RA, de a DEC tengelyen találunk motort, ilyenkor sincs azonban szükség külön óragépre hiszen a RA motor óragépként is tud funkcionálni.
A bemért, prémium Newton főtükör képe szemmel láthatóan jobb vizuális észlelés esetén is?
Kellően nyugodt légkör és megfelelő tapasztalat esetén a különbség észrevehető: a prémium optikával szerelt távcső kontrasztosabb, élesebb képet ad.
A hosszú tubusú csillagászati távcső jobb, mint a rövid építésű?
Ez így nem igaz. Mind a rövid, mind a hosszú távcsöveknek vannak előnyeik is hátrányaik. Egy rövid tubusú távcső könnyebben szállítható, kisebb mechanikát igényel. A távcsövek hosszát fókusztávolságuk határozza meg (kivéve a Cassegrain távcsöveket). A hosszabb távcsövek ezért nehezebben szállíthatók, masszívabb mechanikát igényelnek, viszont alkalmasabbak a nagyobb nagyítást igénylő Hold és bolygó megfigyelésekre. Részletesebb különbségekért kérjük, olvassa el "A csillagászati távcsövek típusai" c. útmutatónkat.
Miért nem ajánlottak a rövid fókuszú akromatikus lencsés távcsövek (pl 80/400, 102/500, 120/600) bolygómegfigyelésre?
A rövid fókuszú, fényerős akromatikus lencsés távcsövek kevéssé alkalmasak nagy nagyításokat igénylő bolygómegfigyelésekre. Ennek fő oka az ilyen távcsövek erőteljes színi hibája (ún. kromatikus aberráció), amely jelentősen csökkenti a látott kép kontrasztját valamint optikai pontosságuk elmarad a kevésbé fényerős távcsöveké mögött.
Mekkora átmérőjű Newton vagy Cassegrain-távcsőnek felel meg egy lencsés távcső?
A Newton és Cassegrain típusú távcsövekben a segédtükör által okozott központi kitakarás miatt kismértékű fényesség, illetve kontrasztvesztés lép fel a lencsés távcsövekhez képest. Ezért egy adott átmérőjű tükrös távcső teljesítménye körülbelül egy nála 15-20%-kal kisebb átmérőjű lencsés távcső teljesítményének felel meg.
Miért nem ajánlott hosszú fókuszú távcsövekkel természetet megfigyelni?
Természetmegfigyelésre elsősorban a nagy látómezőt és viszonylag kis nagyítást (tipikusan 15-40x) adó távcsövek (pl. binokulárok, spektívek) a legalkalmasabbak. A hosszú fókuszú távcsövek (tipikusan ilyenek a Schmidt- és Makszutov-Cassegrain távcsövek) természetmegfigyelésre kicsi látómezőt és nagy alapnagyítást adnak, ezáltal kevésbé javasoltak természetmegfigyelésre.
Miért jobb a lencsés távcsövek fényhasznosítása a tükrös rendszerekhez képest?
A Newton és Cassegrain típusú távcsövekkel ellentétben a lencsés távcsövekben nincsen segédtükör, ezért adott átmérő (apertúra) mellett némileg fényesebb és kontrasztosabb képet adnak. További hátrány a tükrös típusoknál, hogy (legalább) két felületen – fő- és segédtükör - tükrözik a fényt, ami további fényességcsökkenést okoz.
Milyen hatásai vannak a segédtükörnek Newton- vagy Cassegrain távcsövek esetében?
A Newton és Cassegrain típusú távcsövekben a segédtükör által okozott központi kitakarás miatt kismértékű fényesség, illetve kontrasztvesztés lép fel, melynek mértéke függ a segédtükör méretétől. A gyakorlatban ez úgy érhető tetten, hogy a bolygók színe kissé fakóbb, valamint az egyes részletek (pl. a Jupiter felhősávjai) jobban beleolvadnak a bolygó alapszínébe.
Mi a legnagyobb előnye a Cassegrain rendszerű csillagászati távcsöveknek?
A Cassegrain típusú távcsövek (Schmidt-Cassegrain, Maksutov-Cassegrain) legnagyobb előnye a klasszikus távcsőtípusokkal szemben a rövid tubushossz, és ennek következtében a könnyű szállíthatóság és kezelhetőség. Bár a Cassegrain típusú távcsövek effektív fókusza nagy, "összehajtogatott" fényutuknak köszönhetően maga a távcső kompakt.
Miért nem forgalmazzuk a Celestron Astromaster és Powerseeker szériáit a kistávcsövek közül?
Ezeket a típusokhoz ésszerűtlen fókuszú okulárokat adnak, így véleményünk szerint kategóriájukban a SkyWatcher távcsövek jobb ár/teljesítmény mutatóval rendelkeznek.
Távcső használattal kapcsolatos kérdések »
Nem látok semmi a távcsövemmel. Mit tegyek?
Győződjön meg róla, hogy az objektív sapka le van véve a távcsőről. Próbálja meg nappal valami távoli céltárgyra (pl. házfal) állítani, hogy megbizonyosodjon arról, hogy valamiféle képet ad a műszer. Előfordulhat, hogy a keresőtávcső nem párhuzamos a főtávcsővel, így a keresővel beállított objektum nem látható a távcsőben.
Nem kapok éles képet a távcsövemmel. Mit tegyek?
Számos oka lehet, hogy a távcsőben látott kép nem éles:
Az okulárkihuzaton lévő élességállító csavarok segítségével állítsa élesre a képet.
Sem nyitott, sem zárt ablakon keresztül ne távcsövezzen. Az ablaküveg vagy a nyitott ablakon keresztül áramló meleg levegő lerontja a képminőséget.
Ellenőrizze, hogy nem kémény, vagy más meleget árasztó tárgy felett néz át.
Ne használjon a távcső milliméterben vett átmérőjének másfél- kétszeresénél nagyobb nagyítást.
Ne használjon 250x-nél nagyobb nagyítást, a légkör ui. ritkán elég nyugodt ehhez.
Ellenőrizze a távcső kollimációját. (Itt talál információt: kollimációs okulár)
Várjon 30-60 percet míg a távcső átveszi környezetének hőmérsékletét.
A látóhatárhoz közel a légköri nyugodtság fokozatosan romlik. Várjon míg legalább 30 fokkal a látóhatár fölé emelkedik az égitest.
A légköri nyugodtság estéről-estére (sőt, sok esetben percről-percre változik) próbálkozzon más alkalommal.
Miért kell a távcsőnek lehűlnie? Ez mennyi ideig tart?
A távcső optimális teljesítményének elérése érdekében át kell vennie környezetének hőmérsékletét. Ellenkező esetben egyfajta "kályhaként" működik, és a tubusban levő meleg valamint a hideg levegő keveredése lerontja a kép minőségét. További gondot okoz, hogy az optikai elemek amíg át nem veszik környezetük hőmérsékletét "eldeformálódnak", azaz felületük eltér az ideálistól. Az okulárba nézve ennek eredménye az, hogy a kép hullámzik és a részletek "elmosódottak".
Kisebb nagyításnál ez a jelenség természetesen kevéssé jelentkezik. A különféle méretű, típusú tubusok eltérő idő alatt veszik át környezetük hőmérsékletét, melynek mértéke egyébként attól is függ mekkora a különbség a "kinti" és "benti" hőmérséklet között. Téli hideg időszakban a kisebb (5-10 cm) tubusok kb 15-30 perc alatt hűlnek le. A nagyobb tubusoknak akár 1-1.5 óra is szükségeltetik, különösen igaz ez a zárt, katadioptrikus távcsövekre.
Hogyan tudok élességet állítani távcsövemmel?
A távcső élessségállítása a távcső okulárkihuzatán lévő élességállító gombok segítésével lehetséges.
Milyen objektumokon gyakoroljam a keresést csillagászati műszeremmel?
A keresést elsősorban a nagy látszó átmérőjű, fényes objektumokon érdemes gyakorolni, pl. Holdon.
Mit jelent a keresőtávcső párhuzamosítása a főtávcsővel és hogyan kell elvégezni?
A keresőtávcső párhuzamosítása azt jelenti, hogy a keresőtávcső pontosan ugyanabba az irányba mutat mint a főtávcső, azaz ugyanaz látszik a keresőtávcsőben, mint a távcsőben. A párhuzamosítással kapcsolatos útmutatót a termék magyar nyelvű leírásában talál.
A keresőtávcsövem fordított állású képet ad, ez normális? Mit lehet tenni ez ellen?
A csillagászati távcsövek keresőtávcsöve legtöbb esetben fordított állású képet ad. Ez teljesen normális, nem utal hibára. A könnyebb használat érdekében érdemes olyan tájolású térképet használni, mely szintén "fordított" állású, vagy fejben megfordítani a képet a térkép tájolásának megfelelően. Nagyobb távcsövek esetében - felár ellenében - van lehetőség vásárlás előtt egyenes állású keresővel választani a távcsövet.
Az objektív-védősapkát észleléskor teljesen el kell távolítani, vagy csak a kis kupakot vegyem le?
Észleléskor a teljes védősapkát le kell venni.
Hogyan változtathatom csillagászati távcsövem nagyítását?
A csillagászati távcsövek nagyítása az okulár cseréjével változtatható. Egy adott távcső esetében minél rövidebb fókuszú okulárt használok, annál nagyobb lesz a nagyítás. Kérjük olvassa el részletes útmutatónkat.
Le kell-e cserélnem azonnal a távcsövem mellé kapott gyári Bárium okulárokat?
Nem kell. A Bárium okulárok megfelelő minőségűek a kezdő csillagászati megfigyelésekhez.
Milyen okulárokat válasszak a meglevők mellé?
A kérdéssel kapcsolatban, kérjük olvassa el a "Hogyan állítsuk össze kezdő okulárkészletünket?" c. leírásunkat.
Mire jó a Barlow lencse és hogyan használjam?
A Barlow lencse a távcső fókuszát nyújtja meg. Egy 2x-es Barlow lencse kétszeresére növeli a távcső fókuszát. A Barlow lencsét az okulárkihuzatba kell illeszteni, az okulár helyére majd beletenni a kívánt okulárt.
Miért szebb a kép (azonos nagyításon) önálló okulárral, Barlow lencse nélkül?
A Barlow lencse további optikai elemeket helyez a fényútba, így a kép fényessége és kontrasztja kismértékben csököken Barlow lencse használatakor. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy a képminőségnek ezen csökkenése gyakorlatilag észrevehetetlen olyan magas minőségű Barlow lencsék használatakor mint pl. a TeleVue barlow lencsék.
Mit jelent a pólusra állás és hogyan kell elvégezni?
A pólusra állítás azt jelenti, hogy úgy állítjuk be távcsövünk mechanikáját hogy az a Földdel megegyező tengely mentén forog, ezáltal az égitestek könnyen követhetővé válnak. További információt a termékhez adott magyar nyelvű leírásban vagy a "Pólusraállás ekvatoriális mechanikával" c. leírásunkban talál.
Van-e különbség a kollimáció és a jusztírozás között?
Nincsen. Mindkét fogalom ugyanazt jelenti: az optikai elemek pontos egymáshoz igazítását.
Milyen gyakran és hogyan kell a távcsövet kollimálni?
Ez nagymértékben függ a távcső használatától és tulajdonságaitól. Az erőteljes fizikai behatások a kollimáció elállítódását eredményezhetik. A rövid fókuszú, fényerős távcsövek szintén igénylik a gyakori és precíz kollimációt, ha szeretnénk optikai teljesítményüket maximálisan kihasználni. Kérjük, olvassa el a "Newton távcsövek jusztírozása kollimációs okulárral" c. írásunkat.
Miért nem célszerű Amici-prizmát csillagászati megfigyelésekre használni?
Az Amici-prizma elsősorban földi megfigyelésekre lett kifejlesztve, mivel optikai minősége elmarad a csillagászati célra fejlesztett zenittükrök és prizmák minőségétől. Kérjük olvassa el ezzel kapcsolatos útmutatónkat.
Miben jobbak a 2"-es okulárok a hagyományos 1.25"-nél?
A 2"-os okulárok előnye, hogy nagyobb látómezőt eredményeznek, mint 1.25"-es társaik. Kérjük, olvassa el az okulárok vásárlásával kapcsolatos útmutatónkat.
Hogyan tisztítsam szakszerűen lencsés vagy tükrös műszeremet, okulárjaimat, szűrőimet?
Az optikai elemek tisztításával kapcsolatos részletes útmutatót az alábbiakban olvashatja el.
Napmegfigyeléssel kapcsolatos kérdések »
Elhasználódik-e a napfólia idővel? Hogyan?
Nem használódik el, de sérülhet. Amennyiben a fólia sérült, szakadt, kérjük saját szemének érdekében ne használja a fóliát.
Használhatom-e a napkivetítő ernyőt 60/900-as lencsés távcsövemhez?
Nem javasoljuk, mivel az objektív által összegyűjtött fény megolvaszthatja az alaptartozék okulár műanyag részeit és ez nem garanciális jellegű probléma. Saját felelősségre meg lehet próbálkozni, azonban ügyeljen arra, hogy a napfény az okulár lencséjére essen, vagy vásároljon napszűrő fóliát.
Napfólián keresztül sem mernék távcsövemmel a Napba nézni. Kell-e féltenem a szemem?
A Baader napfólia bevizsgált termék, így semmiféle látáskárosodást nem okoz, amennyiben szakszerűen használja.
Vizuális vagy foto napfóliával láthatóak-e a protuberanciák, napkitörések?
Nem. A protuberanciák speciális naptávcsővel vagy H-alfa szűrőrendszerrel láthatóak.
H-alfa vagy H-béta mély-ég szűrőkkel láthatóak-e a protuberanciák?
Nem. A protuberanciák speciális naptávcsővel vagy H-alfa szűrőrendszerrel láthatóak.
Miért jobb a Herschel-prizmás napmegfigyelés, mint a napfóliás?
A Herschel-prizma kontrasztosabb, élesebb képet ad, mint a napfólia.
Milyen egyéb szűrőket kell beszereznem a Herschel-prizma használatához?
Neutrál-, polár- vagy Baader Solar Continuum szűrő javasolt.
Átalakíthatom-e bármilyen csillagászati távcsövemet naptávcsővé?
Egyes speciális eseteket kivéve, nem. Egy példát a "Tapasztalatok egy átalakított Coronado PST naptávcsővel" c. cikkünkben találhat.
Hold- és bolygómegfigyeléssel kapcsolatos kérdések »
Miért lehet szükség fénycsökkentő szűrőre a Hold távcsöves megfigyelésekor?
Nagy átmérőjű távcsövekkel megfigyelve a Hold képe túlságosan fényes, kápráztató. Ennek csökkentésére javasoljuk neutrális- vagy polár szűrő beszerzését. Ezek listáját az alábbiakban tekintheti meg.
Hogyan csökkenthetem akromatikus lencsés távcsövem színi hibáját?
Az akromatikus távcsövek színi hibája részben csökkenthető a megfelelő szűrők alkalmazásával. Ezektől azonban ne várjunk csodát: a színi hiba hatékonyan csak apokromatikus objektívekkel csökkenthető.
Melyik színszűrőt használjam a fáklyamezők és a napfoltok kiemelésére?
Baader Solar Continuum vagy esetleg egyszerű zöld szűrő javasolt.
Melyik színszűrőt használjam a Jupiter és a Szaturnusz felhősávjainak kiemelésére?
A Jupiter sötét sávjainak és Nagy Vörös Foltjának megfigyelésében leginkább a #80A kék és #11 zöld szűrő alkalmazhatók. Kisebb (10 cm alatti) távcsövek esetén a #82 világoskék szűrő ajánlható. A Szaturnusz megfigyelésekor - hasonló felépítésének köszönhetően - a Jupiternél ismertetett szűrők használata javasolt. Ezen túlmenően azonban a sárga, vagy narancssárga szűrők jöhetnek jól a finom légköri sávok megfigyelésében. Kérjük olvassa el "Színszűrők Hold- és bolygóészleléshez" c. tájékoztatónkat.
Melyik színszűrőt használjam a Merkúr, Vénusz észlelésére?
A Merkúrt meglehetősen nehéz megfigyelni, mivel legtöbbször a látóhatárhoz közel, világos háttér előtt lehet csak elcsípni. A #21 narancssárga, vagy a #23 és #25 vörös szűrők sötétebbé teszik az égi hátteret, így megkönnyítik a bolygó fázisának megpillantását. A Vénusz esetében a polarizációs szűrő segít a bolygó ragyogásának csökkentésében. Egyesek a #25 sötétvörös szűrő használatakor a felhőtakaró eltérő árnyalatait is meg tudták pillantani, mások #47 sötét lila szűrő esetén számoltak be ilyen megfigyelésről. Kérjük olvassa el "Színszűrők Hold- és bolygóészleléshez" c. tájékoztatónkat.
Láthatok-e a Holdon lábnyomot, holdkompot, holdjárót vagy zászlót?
Ezen alakzatok, tárgyak nem láthatók még a legnagyobb földi távcsövekben sem, kis méretük miatt.
Mély-ég megfigyeléssel kapcsolatos kérdések »
Mennyire láthatóak a mély-ég objektumok a távcsövemmel?
Erre a kérdésre csak általános választ lehet adni. Természetesen a mély-ég objektumok megjelenésének látványát befolyásolja a távcső átmérője, de szintén fontos tényező pl. a fényszennyezés (város, Hold, egyéb háttérfények) mértéke, a tapasztalat vagy éppen az aktuális légköri átlátszóság. Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat: Mit figyelhetünk meg az égbolton?
Melyik a legjobb nagyítás mély-ég objektumok megfigyelésére?
Mivel a mély-ég objektumok igen különbözőek méret, fényesség, típus tekintetében más és más nagyítást igényelnek. A nagy kiterjedésű nyílthalmazok, galaxisok, ködök nagy látómező - ezáltal kis, 10-20x-os nagyítás - esetén a leglátványosabbak. A kompaktabb galaxisokra, nyílthalmazokra, gömbhalmazokra közepes (80-120x) nagyítások ajánlottak. A fényesebb gömbhalmazok, apró planetáris ködök esetében akár 150x-es nagyítás fölé is lehet menni. Ezek a nagyítás értékek 15-20 cm-es távcső esetén javasolhatóak, a távcső átmérőjének függvényében érdemes lehet kisebb/nagyobb nagyításra számítani.
Mennyire csökkenti a Moon&Skyglow szűrő a fényszennyezés káros hatásait?
A fényszennyezés káros következményein ezek a szűrők nem képesek jelentősen javítani. Korlátozottan képesek ezek növelni az égi háttér és az objektum közötti kontrasztot, de ez a hatás meglehetősen csekély. Mély-ég észlelés esetén semmilyen szűrő sem kárpótolhatja az igazán sötét, vidéki eget.
Használhatom-e UHC vagy OIII szűrőmet galaxis, gömb- vagy nyílthalmaz megfigyelésre is?
Nem. Ezek a szűrők ugyanis csak bizonyos objektumok (diffúz ködök és planetáris ködök) láthatóságát javítják. A mély-ég objektumok többi típusának láthatóságára sincsenek befolyással.
Létezik-e olyan mély-ég szűrő, amely csak a fényszennyezés hatását csökkenti, miközben az összes mély-ég objektum képét javítja?
Elméletileg a szélessávú mély-ég szűrők (ún. fényszennyezés szűrők) valamennyi mély-ég objektum láthatóságát javítják, tudni kell azonban, hogy ennek mértéke meglehetősen csekély.
Asztrofotózással kapcsolatos kérdések »
Mi a különbség a Hold- és bolygókamerázás és a mély-ég asztrofotózás között?
Hold- és bolygófotózás során gyakran kell több ezer képkockát készíteni 1-2 perces intervallumban, míg mély-ég fotózás során tipikusan "csak" pár tucat de akár 5-10 perces expozíció készül. Mindez más követelményeket támaszt a távcső, a mechanika és a kamera számára. Bővebb információért kérjük olvassa el "A digitális mély-ég fotózás alapjai" c. útmutatónkat.
Mennyibe kerül egy asztrofotós felszerelés?
Egy belépőkategóriás, mély-ég fotózásra javasolható távcső csomag kb 210 000 Ft-ba kerül (kamera és számítógép nélkül). Véleményünk szerint erre a célra leginkább ajánlható a SkyWatcher 150/750 newton távcsöve EQ-5 Pro goto mechanikán, azonban érdemes további kb 120 000 Ft-ot a szükséges kiegészítőkre (kómakorrektor, vezetőkamera, vezetőtávcső, adapterek) kalkulálni. További információt a "A digitális mély-ég fotózás alapjai" c. útmutatónkban talál.
Bolygófotózásra kissé olcsóbb induló csomag is megteszi: kb 200 000 Ft-ba kerül a szükséges felszerelés, beleértve a kamerát. Véleményünk szerint erre a célra leginkább ajánlható a SkyWatcher 150/1200 newton távcsöve EQ-5 mechanikán, óragéppel. Kamerának a Scopium Hold- és bolygó kamerát javasoljuk.
Milyen fotókat tudok csinálni kistávcsövemmel?
Elsősorban a fényes objektumok, Nap és a Hold megörökítésére van lehetőség. Fotózás alkalmával egy jó mechanika nagyban hozzájárul a sikerhez. A kistávcsövekhez adott EQ-1, EQ-2-es mechanika nem alkalmas hosszú expozíciós időkre. Még ha óragéppel el is van látva és esetleg kellően pontosan pólusra állunk, a szerkezet nem elég erős hogy remegésmentesen elbirja távcsövünket a fényképezőgéppel együtt valamint peridodikus hibájának köszönhetően a csillagok nem lesznek pontszerűek. Nagyobb mechanikákkal (HEQ-5, EQ-6) már reményünk lehet 20-30 mp-es felvételek elkészitésére, ennél hosszabb - vezetés nélküli - felvételek elkészítését azonban megnehezíti a mechanika periodikus hibája.
Mi az a periodikus hiba?
Egy olcsó (kínai) mechanika - alkatrészeinek kisebb megmunkálási pontossága, illetve a többszörös áttételek miatt - nem pontosan követi az égbolt elfordulását. Időnkét a célpont "elé" időnként a célpont "mögé" mutat, ami a felvételeken zavaró csík húzását jelenti. A közkedvelt HEQ-5, EQ-6 mechanikák követési pontossága +- 20-30 ivmp, a profi és drága változatok sokszor mindössze +- 5 ivmp-es periodikus hibával terheltek.
Miért nem tudok tükörreflexes fényképezőgéppel asztrofotókat készíteni 114/500, 114/900, 130/650 vagy 130/900 Newton távcsövemmel?
Ezeket a távcsöveket (beleértve a magát a távcsőtubust ill. a mechanikát) elsősorban szabadszemes megfigyelésre tervezték, nem fotografikusra. Tükörreflexes fényképezőgéppel pl. nem lehet élesre állni amíg a távcső tubusának végéből pár cm-t le nem vágunk.