Távcsövemben elvakít a Hold! Mivel tompíthatom a fényét?
Kezdő amatőrcsillagászok gyakran panaszkodnak arról, hogy távcsövükben a Hold vakítóan fényes, szinte káprázik a szemük tőle. Sokakban felmerül a kérdés, mennyire veszélyes ez: a Hold fénye önmagában - bármennyire is vakít - maradandó látáskárosodást nem okoz. Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen szűrőkkel lehet tompítani a fényét a kényelmesebb megfigyelés érdekében.
A Hold fényének csökkentésére legtöbbször neutrál(is) vagy polarizációs szűrők használtak. A neutrális szűrők megadott áteresztési értékkel rendelkeznek: pl. a fény 25%, 12.5% vagy 6.25%-át engedik át. Ahogyan nevük is mutatja, színtónusuk "semleges", vagyis nem színezik el a képet, mivel minden hullámhosszban (nagyjából) egyforma a fényáteresztésük. A polarizációs szűrők más elven működnek: önmagukban nagyon enyhe neutrális szűrőként használhatóak, ám ha kettő darabot összecsavarunk belőlük és egymáson elforgatjuk, akkor a fényáteresztésük meglehetősen tág tartományban (1%-2% és 40% között) folyamatosan állítható.
A szűrők közötti választást befolyásolhatja az is, hogy a polarizációs szűrő - lévén két szűrőből áll - jobban ronthatja a képet, mint önmagában egy neutrális szűrő. Leginkább ilyen vonatkozásban jelentkezik a drágább Baader szűrők előnye: precízen megmunkált felületüknek köszönhetően a kép minősége a lehető legkevésbé romlik, mint az olcsóbb darabok használatakor. Ahogy fentebb említettük, a polarizációs szűrőket a használat során egymáson el kell forgatni. Egyes modellek a szűrőmenetükön forognak el, ami azt jelenti, hogy könnyen széteshetnek. A Scopium polarizációs szűrőpár előnye, hogy egy egyszerű gyűrűs megoldásnak köszönhetően nem a menetükön forognak el, így nem áll fenn a szétesés veszélye. (Szükség esetén természetesen szétszerelhetőek.)
« Éjjellátók működése: hagyományos vs digitális éjjellátók | Mi a jobb bolygómegfigyelésre: MC vagy Dobson távcső? » |