H-P: 9:30-17:00    Szo: ZÁRVA
Kapcsolat Szerviz Hűségprogram Vadászvizsga kedvezmény Tudástár | Bazár |
Bejelentkezem
Kedvencek
Kosár
Makszutov távcső és mikroszkóp bolt
Tudástár

ZWO Seestar S50 okostávcső - az asztrofotózás új szintje?

Az asztrofotózás az amatőrcsillagászat talán legdinamikusabban fejlődő ága. A távol-keleti ZWO rendkívül sikeres ezen a területen, hiszen számos innovatív újdonsággal látja el az amatőröket. Különösen népszerűek az asztrokamerái, de elterjedt az elektronikus fókuszírózója (EAF) és az ASIAir miniszámítógépe. Újabban azonban mechanikákat sőt, apokromatikus távcsöveket is gyárt. A ZWO Seestar S50 okostávcső mindez egyben: egy mobiltelefonról (vagy tabletről) vezérelhető asztrofotós műszer.

ZWO Seestar S50
ZWO Seestar S50

A távcső főbb paraméterei:

  • 50/250-es háromtagú (triplet) apokromatikus objektív
  • Sony IMX462 szenzor 1920x1080 pixel felbontással, 2.9 μm pixelmérettel
  • azimutális goto mechanika wifi vezérléssel
  • 64 GB belső memória
  • beépített akkumulátor
  • elektronikus fókuszírozó
  • UV/IR blokk szűrő
  • keskenysávú (dual-band) mély-ég szűrő
  • páramentesítő
  • napszűrő

Ha még nem lenne mindez elég, a csomagot egy ultrakönnyű, szénszálas anyagból készült tripod és egy hordtáska teszi teljessé.

ZWO Seestar S50 - korlátok és lehetőségek

Érdemes szem előtt tartani, hogy a távcső egy kezdőknek szánt asztrofotós műszer. Ha a félkarú mechanikát azimutális üzemmódban használjuk (ez a fajta megoldás van az alapcsomagban) akkor óhatatlanul elforog a látómező. Plusz kiegészítőkkel lehetőség van "megdönteni" a mechanikát és ekvatoriális szerelésben fotózni, mely egyértelmű előrelépést jelent. Expozíciós időként 10, 20, 30 másodpercet állíthatunk be. Mivel a szenzor nem hűtött és vezetés sincs, azimutális üzemmódban nagyrészt a 10 másodperces expozíciós idők használata javasolt. Ebben az üzemmódban az egyes képkockákon ugyan nem vehető észre a látómező elforgás, de több képkocka feldolgozását követően már jelentkezik. Ekvatoriális üzemmód esetén nincs látómező elforgás és hosszabb expozíciós idők is használhatóak.

A hátsó megvilágítású Sony IMX462 szenzor 12 bites és 5.6 x 3.2 mm méretű, a leképzett égterület mérete 1.28° x 0.72°. A kis átmérő és rövid fókusz miatt a bolygók részletfelvételeinek megörökítésére nem igazán alkalmas a távcső. Vizuális használatra semmilyen módon nincs lehetőség. Vezérlése alapvetően mobiltelefonról, tabletről történik Android vagy iOS operációs rendszer alól.

A gyári tripod meglehetősen alacsony, mindössze kb. 40 cm magas, szerencsére szabvány 3/8"-es menet segítségével más (fotó)állványra rátehető. A komplett szerkezet mindössze 3 kg. A távcső 6000 mAh kapacitású beépített akkumulátorral rendelkezik, mely kb. 6-7 óra üzemidőt biztosít. Az akkumulátor USB-C csatlakozón keresztül tölthető, illetve ez a port szolgál az eltárolt felvételek számítógépre való letöltésére.

Kezdő felhasználók mindenek felett

A ZWO Seestar S50 fejlesztése során - beleértve a mobiltelefonos alkalmazást - kifejezetten a kezdő felhasználók igényeit tartották szem előtt. A grafikus felhasználói felület meglehetősen intuitív, jól áttekinthető, sőt időnként angol nyelven hangosan bemondja éppen mit csinál. A nyitóképernyőn legfelül a Seestar fotója látható, melyre rábökve a konfigurációs oldal jön fel. Ezt követően az elérhető fotózási módok láthatóak: mély-ég fotózás, a Naprendszerbeli objektumok fotózása, valamint a környező táj megörökítése. Alatta hozzáférhetünk az elkészült fotóinkhoz, valamint egy megfigyelési tervet állíthatunk össze. Még alatta az este látványosabb jelenségeiről látunk egy összefoglalót. A képernyő legalján egy menü listát találunk, többek között bejelentkezhetünk a Seestar közösségbe és online megoszthatjuk az éppen aktuális megfigyelésünket is.

A távcső lehetővé teszi az azimutális és az ekvatoriális üzemmód használatát. Előbbi esetben lényegében az egyetlen beállítandó feladat az állvány vízszintezése, az alkalmazás egyszerű grafikus megoldással segít a vízszint "megtalálásában". Ekvatoriális üzemmód esetén egyfajta pólusraállást kell elvégezni, melyben szintén kalibrációs rutinnal segít a Seestar.

Mély-ég fotózás

Valószínűleg a mély-ég fotózás (vagy ahogy a felület egyszerűen nevezi: csillagfigyelés) a legtöbbet használt része az alkalmazásnak. A funkciót elindítva rögtön láthatjuk a kamera élőképét. A távcsövet mozgathatjuk manuálisan egy szoftveres "joystick" segítségével, vagy tetszőleges objektumot kikereshetünk a csillagtérképen. Elsőre már-már zavaró volt, hogy a goto funkció működéséhez semmiféle betanítás nem volt szükséges, lényegében "magától" működött. Nyilván ehhez kiegészítő elektronikák garmadája szükséges: a megfigyelőhely koordinátáit a mobiltelefon GPS-e kérdezte le, de a távcsőben van vízszintmérő, valamint iránytű is.

A csillagtérképet kiválasztva kikereshetjük az észlelni kívánt objektumot, majd a Gazing - "bámulás" - feliratú gombbal ráállíthatjuk a Seestart. Ezt meglepően pontosan, bár kissé lomhán tette meg - valószínűleg a beépített plate-solve algoritmus lassította le, de tette egyúttal pontossá a műveletet. (Plate-solve az az eljárás, mikor a távcső az általa "látott" képet összeveti a csillagkatalógusával, meghatározva ezáltal a valódi pozícióját az égen.) A vezérlés maximális sebessége 6 °/mp, és rendkívül csendes, annyira, hogy többször meg kellett néznem, egyáltalán mozog-e a távcső. A fókuszálás elvégezhető manuálisan (miután ezt a funkciót engedélyeztük) illetve automatikusan. Szükség esetén a beépített keskenysávú szűrő a fényútba helyezhető, sőt egyes objektumok esetén a távcső ezt "magától" is megteszi. A felvételek rögzítését követően elkezdődik az asztrofotózás, vagy egyszerűbb esetben inkább EAA-nak nevezném.

Mi az EAA?
Az EAA az elektronikusan segített csillagászat kifejezés angol rövidítése, melynek során a távcsőbe helyezett kamera által készített (rövid expozíciós idejű) felvételeket folyamatosan számítógépre - vagy jelen esetben mobiltelefonra vagy tabletra - továbbítja az eszköz. Az egymást követő felvételek valós idejű feldolgozása (stacking) során képkockáról képkockára javul a szinte valós időben látott kép részletgazdagsága.

A ZWO Seestar S50 ezt a technológiát alkalmazza: az elektronikus feldolgozásnak hála az 50 mm-es átmérő olyan részleteket is megmutat, amit vizuálisan sokkal nagyobb távcsőtől várhatunk. A távcső egyébként alapból ezt az összegzett képet menti el a belső tárolóhelyén, de van lehetőség az egyes képkockák elmentésére utólagos feldolgozás céljából. A képrögzítés során azokat a felvételeket amik bemozdulnak, egyszerűen eldobja - sajnos azimutális üzemmódban ezek aránya akár az 50%-ot elérheti. Az app rendelkezik zajszűrő algoritmussal a még jobb képminőség érdekében.

A Seestar app haladó szintű funkciói

A Seestar app-ot a távcső piacra kerülését követően is nagy erőkkel fejlesztik. Szinte hónapról-hónapra jelennek meg új funkciók benne.

Az ekvatoriális üzemmód - e sorok írásakor - a legfrissebb fejlesztés, lehetővé teszi, hogy a pólus irányába megdöntve használjuk a távcsövet. Ez a megoldás kiküszöböli az azimutális mechanikák esetében tapasztalható látómező-elforgást, valamint - az első tesztek szerint - hosszabb expozíciós idő használható amellett, hogy kevesebb "eldobott" képkocka lenne. Az alapcsomag nem tartalmazza az ekvatoriális üzemmódhoz szükséges ekvatoriális éket, illetve egy nagyobb háromláb (tripod) is javasolt, mivel a gyári állvány könnyen felborulhat.

A mozaik funkcióval szoftveres úton "megnövelhető" a kamera látómezeje: az egyes expozíciók között a vezérlés odébbmozgatja a távcsövet, és az egyes felvételeket egymás "mellé" helyezi feldolgozás során. Ez a funkció lehetővé teszi a látómező "elforgatását", melyet szintén egy trükkel oldottak meg a fejlesztők: a mozaik funkciót használva nagyobb égterületet örökít meg a távcső és egyszerűen kivágja a beállított látómezőt egy nagyobb képből. A megoldás sajnos meglehetősen időigényes, az egyes elmozdulások megnövelik a felvételek elkésztéséhez szükséges időt, így körültekintéssel használjuk.

A tervező funkció praktikus fejlesztés: lehetővé teszi, hogy megadjunk egy ütemtervet, vagyis egymást követően milyen objektumokat örökítsen meg a távcső. A tervezésben segítséget nyújt az is, hogy grafikusan láthatjuk, egy adott objektum adott időpontban milyen magasan tartózkodik a látóhatár felett. Egyszerűen létrehozzuk a tervet, elindítjuk majd elmehetünk aludni. Kell ennél kényelmesebb megoldás?!

Nap- és holdfotózás

Ahogy korábban említettük a távcső korlátozottan alkalmas a Nap és a Hold fotózására. A rövid fókusz miatt az égitestek részletfelvételeinek megörökítése nem lehetséges, leginkább telekorongos fotókat tudunk készíteni. Központi csillagunk fotózására találunk egy napszűrőt a csomagban.

A menüben kiválasztva a nap- ill. holdfotózás funkciót, a távcső rááll az adott objektumra és bekapcsolja a nap- ill. holdkövetést. A kapott kép minősége jónak mondható, már a mobiltelefon kijelzőjén láthatóak napfoltokat körbevevő fáklyamezők.

Bolygófotózás

A távcső bolygófotózásra nem javasolt rövid fókusza és kis átmérője miatt. A gyártó azonban megtett minden azért, hogy a lehető legtöbbet "kipréselje" a rendszerből: digitális zoom használatával azért megörökíthető pl. a Jupiter két fő felhősávja vagy a Szaturnusz gyűrűje.

Természetfotózás

Természetfotózás során tetszőleges célpontról készíthetünk felvételeket, ilyenkor szoftveres joystick segítségével manuálisan tudjuk a távcsövet mozgatni. A gyártó szerint 1750 mm-es teleobjektívvel megegyező felbontást kapunk. A gyakorlatban ez elég nagy "nagyítást" jelent: a Duna egyik partján állva a másik oldalon levő Parlament épületéből csak az ablakok fértek a képbe. Az állóképen túl lehetőség van video- vagy akár timelapse felvételt készíteni.

Mi lesz a komoly(abb) fotózással?

Ha valaki többet szeretne kihozni a távcsőből akkor meglehetősen korlátozott lehetőségei vannak. Legegyszerűbb megoldás, ha a távcső által feldolgozott képet valamilyen grafikus szoftverrel (pl. Photoshop) saját magunk "tuningoljuk". Akik szeretnek elmélyedni a képfeldolgozás rejtelmeibe, azok az objektumról készített .fit formátumú képkockákat átmásolhatják számítógépre és ott dolgozhatják fel az alapoktól kezdve.

A távcső egyes részegységei nem cserélhetőek, fejleszthetőek. Amire esetleg lehetőség van az "házilagos" megoldással 2"-es szűrők használata a távcső objektívje előtt, ha a beépített dual-band keskenysávú szűrő helyett másfajtát szeretnék kipróbálni.

Kinek ajánljuk a Seestar S50-et?

Sokáig gondolkodtam kinek lehet jó ez az okostávcső. Azok akik úgy gondolják az 5 cm-es átmérő nem sokat mutat meg az égboltból, jó ha szem előtt tartják, hogy a mély-ég objektumokról mutatott kép részletgazdagabb, színesebb, mint ha egy akár 30 cm átmérőjű távcsőbe tekintenénk bele. A kis méret és súly, valamint az intelligens vezérlés miatt a kitelepülés és a távcső használata ennél könnyebb nem is lehetne.

Lehet azt is kritizálni, hogy kicsi a szenzora, elforog a látómező, a követés nem tökéletes - szóval profi asztrofotósok számára "kevés" a tudása. Mégis, a ZWO Seestar S50 okostávcső minden olyan funkcióval rendelkezik, mely az égbolt objektumainak megörökítéséhez szükséges: kiváló optika, számítógépes mechanika, motoros fókuszálás, kamera, mély-ég szűrő stb.

Azok, akik az asztrofotózás élményét a lehető legkevesebb "bénázással" szeretnék megtapasztalni, nem fognak csalódni.

Ha megtetszett a ZWO Seestar S50 okostávcső akkor a Makszutov távcső boltban megvásárolhatod.

Ez is érdekelhet még:

Cimkefelhő:

Legnépszerűbb:

Egy pillanat!
Adhatunk kedvezményt?
Moment!
Môžme Vám dať zľavu?
Just a moment!
Let us give you a discount!
Igen, 1 500 Ft kedvezményt kérek. 3 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 1 500 Ft. Budem nakupovať nad 3 000 Ft. Yes, I want 1 500 Ft coupon. I'll purchase above 3 000 Ft.
Igen, 2 500 Ft kedvezményt kérek. 100 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 2 500 Ft. Budem nakupovať nad 100 000 Ft. Yes, I want 2 500 Ft coupon, I'll purchase above 100 000 Ft.
Igen, 4 000 Ft kedvezményt kérek. 200 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 4 000 Ft. Budem nakupovať nad 200 000 Ft. Yes, I want 4 000 Ft coupon, I'll purchase above 200 000 Ft.
Az email címem: Moja E-mailová adresa: My e-mail address:
Szeretjük a sütiket We love cookies Milujeme cookies

Weboldalunk sütiket (cookie) használ annak érdekében, hogy a legjobb vásárlási élményt tudjuk nyújtani. Kattints az "Értem" gombra, ha ezt elfogadod vagy módosítsd milyen sütiket engedélyezel. Our website uses cookies to provide you with the best shopping experience. Click on the "Got it" button if you accept this or change which cookies you allow. Naše webové stránky používajú súbory cookie, aby vám poskytli čo najlepší zážitok. Ak to akceptujete, kliknite na tlačidlo "Akceptovať" alebo zmeňte súbory cookie, ktoré povoľujete.

Funkcionális Potrebné Funkčné
Analitika Analytics Analytika
Személyre szabás Personalisation Personalizácia