Hogyan és milyen gyakran kollimáljuk távcsövünket?
Még a legjobb optikai minőségű távcső is silány képet ad, ha optikai elemei nincsenek egymáshoz képest precízen beállítva (szaknyelvben kollimálva vagy jusztírozva). Ha ki szeretnénk használni távcsövünk maximális teljesítőképességét, akkor elengedhetetlen, hogy elsajátítsuk a kollimáció módszerét. A feladat nem ördöngösség, egy kis gyakorlással bárki megtanulhatja.
Hogyan ellenőrizzük távcsövünk kollimációját?
Az egyes távcsőtípusok kollimációja
Kezdjük az egyszerűbb esetekkel. Ha Önnek lencsés távcsöve van, akkor nagy valószínűséggel sosem lesz szükség kollimációra. A gyártó már elvégezte a pontos jusztírozást, amihez nekünk már nem kell nyúlnunk. Hasonló a helyzet a Makszutov-Cassegrain távcsövekkel. Ez a két távcsőtípus már eleve pontosan beállítva kerül a forgalmazókhoz, és robusztus felépítésüknek köszönhetően akár "életük végéig" megtartják a kollimációt. Általában csak drasztikus mechanikai behatás eredményezheti optikáik elállítódását.
A Schmidt-Cassegrain és Newton távcsöveket azonban mechanikai minőségük és használatuktól függően kisebb-nagyobb időközönként jusztírozni kell. A gyakori szállításból adódó rázkódások, illetve az éjszakai hőmérséklet-változások következményeként az optikák előbb-utóbb egymáshoz képest elállítódnak.
Milyen gyakran kollimáljunk?
Nehéz egyértelmű választ adni a kérésre, mivel számos tényező befolyásolja a kollimáció gyakoriságát.
Mint említettük a lencsés és Makszutov-Cassegrain távcsöveket ritka esetektől eltekintve, nem kell kollimálnunk. Ha mégis elállítódna kollimációjuk, akkor szakember segítségét kell kérnünk.
Ha egy Newton-távcső tulajdonosa vagyunk, időről-időre ellenőrizzük a kollimációt, és ha szükséges, jusztírozzuk a távcsövet. Főként a fényerős (f/5-f/4) Newton-távcsövek kollimációját kell gyakrabban ellenőrizni, mivel egy piciny elmozdulás is jelentősen rontja a képminőséget. A fényerős Newton-távcsöveket, valamint az SC-távcsöveket jóval precízebben kell jusztírozni, mint a kevésbé fényerős (f/6 és kisebb) tükrös távcsöveket.
A kollimáció gyakoriságát természetesen befolyásolja a távcső használata is: egy fixen felállított távcsövet viszonylag ritkán kell újra kollimálni. Ha viszont rendszeresen szállítjuk távcsövünket otthonunk és észlelőhelyünk között, akkor az optikák egymáshoz képest könnyebben elállítódhatnak. Ilyenkor érdemes gyakran, akár minden szállítás után ellenőrizni a kollimációt.
« Melyik távcső jó egyformán csillagnézésre és természetfigyelésre? | Nagyítás - a nagyobb nem mindig jobb » |