H-P: 9:30-17:00    Szo: ZÁRVA
Kapcsolat Szerviz Hűségprogram Vadászvizsga kedvezmény Tudástár | Bazár |
Bejelentkezem
Kedvencek
Kosár
Makszutov távcső és mikroszkóp bolt
Tudástár

A biológiai mikroszkópok jellemzői

A biológiai mikroszkópok, vagy más néven „fény mikroszkópok” főként, de nem kizárólag, átvilágítható preparátumok vizsgálatára lettek kifejlesztve. Ahol a sztereo mikroszkópok nagyítása - némi átfedéssel - véget ér, ott kezdődik a biológiai mikroszkópok nagyítás tartománya. Leginkább sejtszintű vizsgálatokra ajánlott a használatuk, de nem kizárólag élő eredetű anyagokat figyelhetünk meg általuk.

Biológiai mikroszkópok használata

Alkalmazási területeik, nagyítás

Alkalmazási területüket leginkább a nagyításuk és a vizsgálandó minta nagysága befolyásolja. A biológiai mikroszkópok nagyítását az éppen használt objektívek és okulárok párosítása, valamint a rajtuk lévő nagyítást jelző számok szorzata határozza meg.

Objektíven és az okuláron a nagyításra utaló szám.

Könnyen azt hihetnénk, hogy a nagyobb nagyítás nagyobb élményt is jelent, de ez koránt sem igaz. Minden vizsgált objektum, más-más mérettartományba esik. Könnyű belátni, hogyha az a célunk, hogy egy több száz egyedből álló baktérium telepet egyben vizsgáljuk, más nagyításra lesz szükség, mintha csak egy-egy példányra lennénk kíváncsiak.

A legtöbb biológiai mikroszkóp objektívjeit forgatható revolver foglalat tartja a helyén. Forgatással válthatunk másik objektívre, ezáltal változtatva a nagyításon. Ha több különböző okulárral is rendelkezünk, akkor ezek kicserélésével is változni fog a nagyítás. A nagyítás növelésével, sajnos képminőség romlással kell számolnunk, valamint a látott kép is sötétül.

Forgatható objektív revolver

Kínálatunkban különböző 40 x - 1600 x nagyítás tartományba eső mikroszkópok kaphatók, de ajánlott a 40 x – 1000 x nagyítás tartományon belül maradni. Például 1000 x-es nagyításban megfigyelhetőek a kisebb baktériumok és a kromoszóma is.

Főbb alkalmazási területük

  • egészségügy
  • biológiai kutatás
  • kémiai vizsgálatok, kutatások
  • oktatás
  • hobbi
  • stb.

Felépítésük, részeik

A nagy nagyítások masszív, remegés mentes alátámasztást, és precíz finomállítást igényelnek. Az optikai elemeket, az objektívet és az okulárt, legtöbbször szabványos méretben készítik a gyártók, bár néha azért találunk kivételt, a nagyon olcsó gyerekmikroszkópok, és a különleges kutatási célra szánt mikroszkópok körben is.

  1. talp és törzs (statív) – A mai mikroszkópokban már egybeépítve találkozunk vele.
  2. világító egység
  3. kondenzor – Állítható fénykúpot hoz létre. Nem csak a fény mennyisége, hanem szöge, szóródása is a kondenzorral szabályozható, állítható fényrekeszt tartalmaz.
  4. kondenzort tartó és mozgató szerkezet – A központosítás miatt fontos az állíthatósága. Itt foglal helyet a szűrőtartó is.
  5. kondenzor magasság szabályozó csavar – (a képen takarásban van)
  6. tárgyasztal (kerek vagy szögletes) – Tárgyasztal finommozgató, nóniusszal, x-y tengelyeken 0.1 mm pontosságú mérés lehetséges általa. Pontos pozíció meghatározása is használják a preparátumon, így később is könnyebben lehet visszatérni egy-egy fontosabb pozícióba. Kerek, körbeforgatható tárgyasztallal jellemzően a polarizációs mikroszkópoknál találkozhatunk.
  7. kétsebességes élesség állító gomb – Nem csupán a nagyon precíz élesség állításra, hanem vastagság mérésre is használható. Például régi preparátumok használatakor, megmérhető a fedőlemez vastagsága is, ha az nem volt feltüntetve rajta.
  8. objektív
  9. forgatható objektív tartó revolver
  10. fej – Ami lehet:
    egyszemes (monokuláris)
    egyszemes fotó elágazással
    kétszemes (binokuláris) – Nem ad sztereó látványt, de az egyszemes látványhoz képest kevésbé terheli a szemet.
    kétszemes, fotó elágazással (trinokuláris) – Ez sem ad sztereó látványt, de az egyszemes látványhoz képest kevésbé terheli a szemet, és kamera csatlakoztatási lehetőséggel rendelkezik.
  11. dioptria állító – Sokunk szeme nem teljesen egyforma, de a dioptria állítóval kompenzálható a különbség. (a képen látható mikroszkópnak mindkét okulárján van állítási lehetőség)
  12. okulár vagy szemlencse
A biológiai mikroszkóp részei

A biológiai mikroszkópok használata

A biológia mikroszkópok legtöbbször átvilágított preparátumok vizsgálatára használatosak. A kisebb nagyítások még nem nagyon érzékenyek a műszerünk beállításaira, de ahogy növeljük a nagyítást, egyre nagyabb a szerepük. Alapszabály, hogy mindig a legkisebb nagyítással keressük meg a preparátumunkon az élességet, és csak utána váltsunk eggyel nagyobb nagyításra. Ilyenkor már csak a kétsebességes élességállító gomb finom állító részét használjuk! Ezáltal elkerülhetjük, hogy a mintával össze ütközzön az objektív. Ha mégis megtörténik, nem csupán a minta, hanem az optika is sérülhet! A nagyobb nagyításra képes objektíveket gyakran rugós kivitellel védik az ütközéstől. A nagyítás növekedésével a csökkenő apertura (objektív átmérő) miatt, a kondenzor fényrekeszén is állítani kell.

Fontos része a biológiai mikroszkópoknak, a preparátumot rögzítő és mozgató mechanizmus. Nagyobb nagyításnál szinte nem is lehet tárgyasztal finommozgatás nélkül kezelni a mikroszkópot. A mozgó-élő mintákat lehetettlen követni. A tárgyasztal finommozgatásnak további előnyei, hogy az asztalon a nóniusz skála segítségével méréseket is lehet végezni a preparátumokon. Ha egy preparátumnak valamely pontja nagyobb jelentőségű, akkor fel lehet jegyezni a skáláról leolvasott x-y koordinátákat, így később könnyen megtalálható ugyanaz a pozíció.

Utólagosan felszerelhető finommozgató mechanizmus

Mit jelentenek a számok az okulárokon és az objektíven?

Az okulárokon sokszor csak egy szám és egy szorzás jel szerepel. Ezzel a számmal kell az objektíven lévő szorzó számot összeszorozni, hogy megkapjuk a nagyítást. Ezen kívül a nagyobb látómezőre utaló „WF” jelzéssel, a pupilla távolságot jelző számmal, és szemüveg piktogrammal találkozhatunk. Utóbbinak az a jelentősége, hogy a nagy pupillatávolságú okulárokba szemüvegben úgy tudunk belenézni, hogy a teljes látómezőt kihasználhatjuk. Itt említeném meg, a mérő és a mutató nyilas okulárokat is. Előbbi -ahogy a nevéből is sejthetjük- mérésre, utóbbi prezentációkhoz használatos, hogy a preparátum egy bizonyos területére irányítsa a figyelmet.

Az objektíveken szintén megtalálható a szorzószám (sokszor szorzó jel nélkül), de ezen kívül még számtalan jelzéssel találkozhatunk. A RMS menetű DIN szabványú objektívek csereszabatosak egymással, ha megfelelő tubushosszú mikroszkóphoz, hozzá illő okulárt választunk.

írisz diafragmás mikroszkóp okulár
  • optikai korrekció fajtája – Például Plan objektívek (képsík elhajlásra korrigálva).
  • szorzószám
  • numerikus apertúra mértéke
  • tubushossz kritérium – Például 160, 170, ∞  az első kettő csak áteső fényes, a harmadik végtelen jeles, áteső és részben ráeső fényes használatra is alkalmas.
  • fedőlemez vastagság – Ami azt határozza meg, hogy milyen vastagságú fedőlemezhez tervezték az objektívet. Leggyakrabban a 0.17 vagy a „-„ jelekkel találkozhatunk. Utóbbi nem érzékeny a fedőlemez vastagságra, akár tárgylemezzel is lefedhetjük a mintát.
  • Oel, OIL, H1 – olajimmerziós okulárok, az üveg törésmutatójával megegyező törésmutatóval.
  • W vízimmerziós okulár
  • Glyz fluoreszcens, glicerin-immerziós lencsék
  • stb.
Mikroszkóp okulár

A jelölések közül leggyakrabban a szorzószámra, a tubushossz kritérium, a fedőlemez vastagság érzékenységre, és az immerziós használatra figyelmeztető jelzésekre kell figyelnünk. Utóbbi ugyanis csak immerziós oldattal együtt ad megfelelő képet.

A megvilágítási módok

„A fény a mikroszkóp üzemanyaga” A legnagyobb gonddal készített preparátumokkal is csak gyenge képminőséget tapasztalunk, ha a világítás beállítására nem fordítottunk elég figyelmet. Főként a nagyobb nagyításokon jelentkezik drasztikus minőség változás, ezáltal a vizsgált minta értékes részleteiről maradhatunk le.

Fontos, hogy a kondenzorunkat központosra, és megfelelő magaságba állítsuk. A Köhler féle megvilágítást érdemes begyakorolni (hamarosan erről is készül egy írásunk). Objektív váltáskor, a fénykúp átmérőjét is szabályoznunk kell. A halványabb minták vizsgálatához csökkentsük a fény mennyiségét, nehogy azért ne lássuk mert „túlvilágítottuk”.

Alapvetően több különböző megvilágítási mód létezik. Többségünk legtöbbször mégis szinte kizárólag az áteső fényes megvilágítást használja, pedig a többi megvilágítás is rengeteg lehetőséget tartogat a kísérletező kedvűek számára.

  • áteső fényű megvilágítás
  • ferde megvilágítás
  • fázis kontraszt eljárás
  • polarizációs eljárás (külön cél-mikroszkóp is készül)
  • sötét látóterű megvilágítás
  • optikai festés
  • ráeső fényes megvilágítás (10x-es objektívnél a sötét látóterű megvilágításhoz hasonló hatású)
  • stb.

A biológiai mikroszkópok kiegészítői

Felmart szélű tárgylemez

Ez is érdekelhet még:

A mikroszkópok jelentősége és hasznos kifejezések
A mikroszkópok jelentősége és hasznos kifejezések
A biológiai mikroszkópok nóniusz-skálájának működése
A biológiai mikroszkópok nóniusz-skálájának működése
A mikroszkópos fotózás
A mikroszkópos fotózás
Távcsöves alapismeretek: az okulár
Távcsöves alapismeretek: az okulár

Cimkefelhő:

Legnépszerűbb:

Egy pillanat!
Adhatunk kedvezményt?
Moment!
Môžme Vám dať zľavu?
Just a moment!
Let us give you a discount!
Igen, 1 500 Ft kedvezményt kérek. 3 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 1 500 Ft. Budem nakupovať nad 3 000 Ft. Yes, I want 1 500 Ft coupon. I'll purchase above 3 000 Ft.
Igen, 2 500 Ft kedvezményt kérek. 100 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 2 500 Ft. Budem nakupovať nad 100 000 Ft. Yes, I want 2 500 Ft coupon, I'll purchase above 100 000 Ft.
Igen, 4 000 Ft kedvezményt kérek. 200 000 Ft felett fogok vásárolni. Áno, žiadam o zľavu 4 000 Ft. Budem nakupovať nad 200 000 Ft. Yes, I want 4 000 Ft coupon, I'll purchase above 200 000 Ft.
Az email címem: Moja E-mailová adresa: My e-mail address:
Szeretjük a sütiket We love cookies Milujeme cookies

Weboldalunk sütiket (cookie) használ annak érdekében, hogy a legjobb vásárlási élményt tudjuk nyújtani. Kattints az "Értem" gombra, ha ezt elfogadod vagy módosítsd milyen sütiket engedélyezel. Our website uses cookies to provide you with the best shopping experience. Click on the "Got it" button if you accept this or change which cookies you allow. Naše webové stránky používajú súbory cookie, aby vám poskytli čo najlepší zážitok. Ak to akceptujete, kliknite na tlačidlo "Akceptovať" alebo zmeňte súbory cookie, ktoré povoľujete.

Funkcionális Potrebné Funkčné
Analitika Analytics Analytika
Személyre szabás Personalisation Personalizácia