Segítség! Merre keressem az üstökösöket az égen?
A őszi "üstökös-parádé" kapcsán bizonyára felmerül a kérdés a kezdő amatőrcsillagászban vagy egy átlagos érdeklődőben, hogy mi alapján lehet megtalálni az üstökösöket az égbolton. Az interneten fellelhető keresőtérképek nem biztos, hogy kellő léptékűek vagy éppen a szükséges időpontban ábrázolják az eget - hiszen az üstökösök napközelben igen gyors mozgású objektumok -, így mindenféleképpen muszáj egyedileg térképre rajzolni az égi vándorokat. Ebben hívjuk segítségül a Stellarium nevű programot.
A Stellarium egy rendkívül valósághű planetárium program, mellyel a Föld bármely pontjára bármely időpontra beállíthatjuk az éppen látható égboltot. (Jelen írásunkban erre nem térünk ki részletesen.) Amit megmutatunk, hogy hogyan lehet az üstökösöket "felrajzolni" a csillagok közé.
Hajtsuk végre az alábbi lépéseket:
- Töltsük le a program legfrissebb változatát a http://www.stellarium.org címről.
- Szükség esetén kapcsoljuk be a Naprendszer bővítményt: Beállítások ablak > Bővítmények > Naprendszer szerkesztő oldalon alul kapcsoljuk be a "Betöltés indításkor" opciót.
- Kattintsunk a "Beállítás" gombra.
- Feljön a "Naprendszerbeli objektumok" ablak, kattintsunk a "Naprendszer" fülön, majd alul a "Pályaelemek importálása MPC formátumban" gombra.
- Az "Adatok importálása ablakban" a "Listák" fülön válasszuk ki felül az "Üstökösök" opciót.
- Lentebb a "Forrás kiválasztása" részben, a "Forrás választása listából" válasszuk ki a "MPC's list of observable comets" opciót.
- Kattintsunk az ablak alján a "Pályaelemek beolvasása" gombra.
- Az internetről a Stellarium letölti a látható üstökösök listáját. Válasszuk ki a listából azon objektumokat, melyeket szeretnénk megfigyelni, és ezt követően kattintsunk az "Objektumok hozzáadása" gombra.
A fenti lépésekkel letöltöttük a kívánt üstökös pályaelemeit. A Keresőablak gombra kattintva írjuk be az üstökös nevét (pl. ISON), és a program megkeresi az üstököst. Amennyiben az éppen nem látható, állítsuk be az az időpontot, amikor (vélhetően) megfigyelhető. Az ég alatt nincs már más dolgunk, mint beazonosítani a fényesebb csillagokat és azok alapján megkeresni az üstököst.
« Mi a jobb bolygómegfigyelésre: MC vagy Dobson távcső? | Melyik távcső jó egyformán csillagnézésre és természetfigyelésre? » |