A Meteor Csillagászati Évkönyv szinte "kötelező" darab minden távcsővel rendelkező (vagy nem rendelkező) amatőrcsillagász számára.
A könyv első része jelenségnaptár, melyből megtudhatjuk melyek az adott időszak látványosabb égi jelenségeit, melyek megértését számos magyarázó ábra segíti. Praktikus szerkesztői elem hogy az adott hónap csillagászati érdekességeire hosszabb-rövidebb ismertetőkkel hívjuk fel a figyelmet (meteorrajok, kisbolygók, üstökösök, változócsillagok, mélyég-objektumok stb.).
A könyv második részben érdekes és izgalmas leírásokat olvashatunk a csillagászat legújabb felfedezéseiről. A kötet szerzői között ismét a legjobb hazai szakembereket és a téma iránt elkötelezett, tapasztalt amatőrcsillagászokat találjuk.
Idézet az MCSE könyvajánlójából:
"A tartalomból
A 2022-es Csillagászati évkönyvben az utóbbi évek köteteinél megszokott módon igyekeztünk bemutatni, előre jelezni az év folyamán megfigyelhető jelenségeket. Az adott hónap csillagászati érdekességeire hosszabb-rövidebb ismertetőkkel hívjuk fel a figyelmet (Hold, bolygók, együttállások, üstökösök, fogyatkozások, fedések, mélyég-objektumok stb.). Mindezzel szeretnénk még közelebb hozni az érdeklődőket a csillagos éghez, céltudatosan irányítva rá figyelmüket egy-egy égi eseményre. Mindazok, akik kedvet kapnak a megfigyelések végzéséhez és beküldéséhez, a Meteor rovatvezetőinél kaphatnak további tájékoztatást (elérhetőségük megtalálható a kiadvány honlapján: meteor.mcse.hu). Az észlelések online feltöltését teszi lehetővé az eszlelesek.mcse.hu címen található oldalunk.
A havi előrejelzéseket évfordulós csillagászattörténeti érdekességek is színesítik.
Idei kötetünk cikkei között megemlékezünk a Magellán-felhők öt évszázaddal ezelőtti felfedezéséről, továbbá olvashatunk a két törpegalaxissal kapcsolatos megfigyelésekről, az objektumok jelentőségéről a mai asztrofizikai kutatások szemszögéből (szerző: Szabados László). 450 évvel ezelőtt, 1572-ben tűnt fel az északi égbolton a híres Tycho-féle szupernóva, amely esemény tudományos világképünk formálódásában is jelentős szerepet játszott, nem mellesleg a csillag robbanását és az azt követő megfigyeléseket tekinthetjük a változócsillagászat kezdetének ? amint azt megtudhatjuk Zsoldos Endre cikkéből. Van-e jég a Hold sarkvidékein? Kereszturi Ákos a Hold-kutatás egyik érdekes területét mutatja be cikkében, kicsit a jövőbe is pillantva, hiszen a tervezett expedíciók és a későbbi holdbázisok számára kulcsfontosságú körülmény a víz esetleges jelenléte. A csillagászati évkönyvek évszázadaiba vezet el minket Holl András ? olvasók és szerkesztők számára egyaránt érdekes, miként alakult a csillagászati évkönyvek megjelenése Magyarországon és a nagyvilágban.
Kötetünket hagyományosan intézményi beszámolók zárják.
A címlapon Benei Balázs felvétele látható a 2020-as nyár szenzációjáról, a NEOWISE-üstökösről."
Sütiszörny (Nyíregyháza)
2022. 05. 17.
4.0 Meteor Csillagászati Évkönyv 2022
Előnye: Hasznos. Még a lényegesebb üstökösöket is tartalmazza.
Hátránya: Igazából az eseménynaptár a neten, ingyen is megtalálható.
Jó dolog, mint papír alapú eseménynaptár, de minden megtalálható a neten is, teljesen ingyen. A cikkek jók, de egy tudományos folyóiratban még több van. Összességében nekem tetszett, de a leírtak miatt drágának vélem.
0