Melyik távcsövet válasszam, ha helikopterről szeretnék bálnákat megfigyelni?
A binokuláris távcsövek a leggyakrabban vásárolt távcsőtípus. Nem véletlen, hiszen rendkívül széles körben használhatóak. Mindennapi eset, hogy vásárlóink madarászni vagy éppen vadmegfigyelésre (egzotikusabb esetben: szafarizásra) keresnek valamiféle műszert. Ez esetben viszonylag könnyű dolgunk van, hiszen a felhasználás módja (nappal, szürkület) meghatározza, hogy milyen távcső jöhet szóba, a választást leginkább a pénztárca befolyásolja. Nehezebb dolgunk van, ha vásárlónk valami "extra" (vagy legalábbis annak tűnő) elvárást támaszt a távcső felé.
Ilyen amikor szeretné elolvasni a tőle 500-600 méterre levő autón levő rendszámot, vagy épp a kertes háza fölött repkedő repülők jelzéseire kiváncsi. Ilyenkor kissé "vakarjuk a fejünket", hiszen nem igazán lehet egzakt módon meghatározni az ideális műszert.
Ha "tudományos" oldalról közelítjük meg a kérdést, akkor persze ki lehet számolni, hogy a rendszámon levő betű adott távolságban mekkora méretűnek látszik és ehhez milyen nagyítást kell alkalmazni, hogy elméletileg felbontható legyen. A gyakorlat minden bizonnyal más mutatna, már csak azért is mivel a binokuláris távcsövek tipikusan kézből használt műszerek, így a kézremegés miatt még csak meg sem közelíthető az elméleti felbontóképesség. Sőt, a légköri turbulencia (felszálló meleg levegő) különösen nyáron már kis nagyításon is elhomályosítja a pár száz méterre levő tárgyak képét. Ilyenkor nem igazán tudunk mást tenni, mint elmondjuk a nagyítás ill. az objektívlencse-méret valamint a különböző prizmatípusok előnyét/hátrányát és javasoljuk a vevőnek jöjjön el, vegye kézbe a szóba jöhető távcsöveket.
De, hogy a címben feltett kérdésre is válaszoljak: egy Nikon Monarch 5 10x42 távcsövet vásárolt a vevőnk.