Hogyan lesz látható a Merkúr-átvonulás?
Idén május 9-én 13:12 és 20:42 között tanúi lehetünk egy különleges eseménynek: hazánkból is megfigyelhető lesz, ahogyan a Merkúr bolygó áthalad Napunk előtt. Bár a Nap 20 óra 06 perckor lenyugszik, az áthaladás nagy részéről nem maradunk le. Szabad szemmel ugyan nem, de napszűrővel ellátott kisebb távcsővel megfigyelhető lesz a jelenség, vagyis ahogy a bolygó apró fekete korongként látszik majd áthaladni a Nap előtt. Nagyon fontos, hogy megfelelő fénycsökkentő eszköz nélkül ne nézzünk a Napba!
A következő Merkúr-átvonulás 2019. november 11-én napközben figyelhető meg, ezt követően pedig majd csak 2032. november 13-án láthatunk ilyen jelenséget. Mint nyilvánvaló, novemberben általában már inkább felhős égre számíthatunk, ezért mindenképpen érdemes kihasználni az idei lehetőséget. Reméljük, az időjárás is kedvező feltételeket biztosít majd, hogy láthassuk ezt az érdekes jelenséget.
Csak érintőlegesen, de mégis fontos, hogy nagyjából ismerjük meg a jelenség okait. Általánosságban átvonulás akkor történik, amikor egy adott égitest áthalad egy másik égitest előtt. Nap előtti átvonulást a Földről viszont csak az úgynevezett belső bolygóknál (Merkúr és Vénusz) figyelhetünk meg: a Merkúr esetében csak májusban és novemberben fordulhat ilyen elő. A Merkúrt nehéz megfigyelni, mert mindig a Nap közelében jár, ezért távcső nélkül csak röviddel napnyugta előtt vagy után látható, ekkor ugyanolyan fázisokat mutat, mint Holdunk. Nemcsak esztétikai, de szakmai szempontból is fontos, hogy megfigyeljük a hasonló jelenségeket. A régi csillagászok az ilyen átvonulásból számították ki például a Nap-Föld távolságot is.
Még néhány érdekesség a Merkúrról. Ez a Naphoz legközelebb keringő bolygó, felszíne kráterekkel sűrűn borított, leginkább a Holdéhoz hasonlít. Érdekessége, hogy a Merkúr a Naprendszer legkisebb bolygója. Amíg a Föld egy év alatt kerüli meg egyszer a Napot, addig a Merkúrnak ehhez mindössze csak 87.97 napra van szüksége. Éppen ezért, csillagászati mértékkel nézve, a Merkúr-átvonulások nem is annyira ritkák, mint gondolnánk; 100 évenként átlagban 13-szor figyelhető meg ilyen jelenség. A legutóbbi Merkúr-átvonulás például 2006. november 8-án volt.
A jelenség modellezésére a Stellarium nevű programot javasoljuk, mellyel ábrázolhatjuk adott helyről pontosan mikor és hol lép a Merkúr bolygó a Nap elé.
1 hozzászólás
Horváth Ottó Ottó (2019. 01. 25. 15:14)
Én a Tüdőszűrő állomásról kértem két megfeketedett negatívot. Egymás elé rakva duplán teljes biztonságos ( és olcsó)