A Kínai (távcső)beszerzés apró titkai
Kezdem a dolgok pozitív oldalával: szinte minden kínai partnerünk rendkívül rugalmas a kisebb-nagyobb kérések tekintetében, nagyon gyorsan és udvariasan válaszolnak, igen pozitív a hozzáállásuk. Ilyen tekintetben sok német partnerünk is példát vehetne róluk. Nagyon előzékenyek, sok esetben csak úgy írnak egy érdeklődő emailt, szükségünk van-e valamire.
Természetesen a távolkeleti üzletelésnek is meg vannak az árnyoldalai. Legbosszantóbb talán az, hogy sosem lehet az ember 100%-ig biztos abban, hogy azt kapja amit kért. Megrendelünk egy terméket, de többször is megtörtént, hogy nem pontosan azt, hanem ahhoz valami nagyon hasonlót kaptunk. Előfordult, hogy okulárból egy nagyon kicsit eltérő fókuszú, eltérő kinézetű darabot küldtek minden előzetes jelzés nélkül. Rosszabbik eset, ha valami olyan alkatrészt kapunk, ami nem kompatibilis az eredetileg megrendelttel.
Ha már szóba került a szállítás, a nagyobb tételek tengeri úton érkeznek, ami kb 5-6 hetes szállítási időt jelent. Ehhez hozzá kell adni a legjobb esetben is 2-3 hetes, de rossz esetben akár 3-4 hónapra nyúló gyártási időt, így a beszerzés tipikus ideje 1-5 hónap. (Sok esetben a karácsonyi tételeket a nyár elején rendeljük.) Természetesen legtöbbször előre kell fizetni (esetleg felezve rendeléskor ill. szállításkor.)
További jellemzője a kínaiaknak, hogy holdújévkor (ez a mi Szilveszterünknek felel meg, csak épp február környékén változó időpontban) 2-3 hétre gyakorlatilag leállnak a gyárak. Legfeljebb emailben érhetőek el, ha valami sürgős kérdés felmerül.
A fentiek miatt nemcsak érdekes kihívás de egyben izgalmas tapasztalat a világ "távolabbi" felével üzletelni!
« Ezt NE kérdezd távcsővásárláskor! | Ha nem szeretnék kínai távcsövet, milyen mélyen kell a zsebembe nyúlni? » |