5 tuti tipp, hogy jobban lássuk a Perseidákat
Ha augusztus, akkor Perseidák - idén augusztus 12-ről 13-ra virradó éjjel éri el e meteorraj a maximumát. Késő éjjel, kora hajnalban óránként akár 60-80 meteor is áthúzhat majd az égen. Ha tiszta lesz az idő, mindenkinek ajánljuk e csodás jelenség megfigyelését. A Hold ezúttal nem fogja zavarni a megfigyelést, mivel mindössze egy napnyira leszünk az újholdtól.
Ha augusztus, akkor Perseidák - ekkor a legsűrűbb és leglátványosabb a Perseus csillagképből "kisugárzó" meteorok halmaza. Idén augusztus 12-ről 13-ra (szerda-csütörtök) virradó éjszaka, magyar idő szerint éjjel fél négytől kezdődően várható a maximum - ekkor figyelhetjük meg a legtöbb, égen áthúzó "izzó követ". Azonban már jóval előbb érdemes kitelepülni, hiszen tudjuk jól, hogy a Perseidák már a maximumot megelőző napokban és azt követően is erős aktivitást mutatnak. Ha a felhők elkerülik Közép-Európa egét, akkor semmi nem állja majd útját az égi látványosság megfigyelésének - a Hold idén ugyanis elfogyóban lesz ezekben a napokban, a Perseida-maximum éjszakján már csak egy igen vékony sarlóként látszik az égen (egy napra leszünk ekkor az újholdtól).
Mivel észleljünk?
A meteorzápor észlelése nem igényel különösebb eszközt, sőt, a legjobb szabad szemmel végezni - így ugyanis nagy égterületet átlátunk és igazán élvezhetjük a kozmikus fényjátékot. Akik mégis szeretnének eszközöket használni, mindenképpen nagylátószögű binokulárt vagy nagy látómezőt biztosító csillagászati távcsövet használjanak. Néhány fontos szempontot azonban érdemes betartani, ha szeretnénk felejthetetlen élményt szerezni a meteorészlelés közben.
- Keressünk minél sötétebb egű, a fényszennyezéstől minél mentesebb helyet a megfigyeléshez - a nagyvárosok közeléből, esetleg a városok fényszennyezett egéről csak a nagyon fényes meteorok (esetleg tűzgömbök) láthatók, ám a meteorok többsége a halványabb kategóriába tartozik. Sötét ég alatt egy-egy óra során akár több tucat meteort is észlelhetünk!
- Fontos a jó kilátás - ha lehet, találjunk körpanorámás helyet, ahonnan minden égtáj felé szabadon látjuk az eget, sem fák, sem magas épületek nem zavarják a kilátást. Ez azért fontos, hogy átlátva az égboltot, teljes pompájukban szemlélhessük a légkörbe belépő, majd felizzó, majd elhaló meteor fényútját. Legjobb hanyatt fekve, kényelmes pozícióból kémlelni az égboltot.
- A kellemes és kényelmes öltözet ugyancsak fontos eleme a megfigyelésnek. Mivel a Perseidákat augusztusban figyeljük, kevéssé valószínű a "hideg éjszaka" probléma felbukkanása, azonban hűvösebb éjszakával számolhatunk. Valószínűleg több órát töltünk majd mozdulatlanul fekve a szabad ég alatt - ha csak 15-18 Celsius-fok közé hűl is le a levegő, ilyen hosszú megfigyelésnél elkel egy-két melegebb ruhadarab, és főleg egy meleg és puha alap testünk alá (polifoam, sátormatrac, vastagabb pokróc egyaránt megteszi).
- Észlelési eszközök - mint fentebb írtuk, a meteorozás alapvetően szabadszemes "műfaj", ám aki szeretné közelebbről látni a pár másodpercig tartó felvillanásokat, esetleg megszemlélné a Perseidák jellegzetes, zöldes-kékes színű nyomát az égen, annak mindenképpen nagylátószögű binokulárt, vagy nagy látómezőt adó csillagászati távcsövet ajánlunk, kis (maximum 15-20x-os) nagyítással. Természetesen fotózni is lehet - nagylátószögű objektívvel, magas ISO értékkel, legtágabbra nyitott blendével érdemes fotózni; a záridőt helyben érdemes "kikísérletezni", annak függvényében, hogy milyen fényes vagy halvány meteorokat szeretnék megörökíteni. Ha hosszabb, akár néhány tíz perces expozícióval készítünk felvételt, akkor "csíkhúzós" képeket kapunk, vagyis a forgó csillagos égbolt háttere előtt húznak majd át az egyes izzó meteorok.
- Az észlelés iránya - mivel a Perseidák radiánsa (az a pont az égen, ahonnan látszólag kirajzanak sugárirányban a hullócsillagok) a Perseus csillagképben található, a megfigyeléshez mindenképpen szükséges, hogy a Perseus csillagkép jó pozíciót foglaljon el az égbolton. Az alábbi képen - a rózsaszín keretben - a Perseus égbolton elfoglalt helyzete látható a maximum várt kezdetekor, helyi idő szerint hajnali fél négykor (a raj radiánsa 61 fok magasan lesz az égbolton).
Mik a Perseidák?
A Perseidák - ahogy a meteorok többsége - a Nap körül keringő, periodikusan visszatérő üstökösök által "kiszórt" anyag - por, apró szemcsék, kis kövek - alkotta "anyagfelhő". A Perseidák a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle üstökös maradványai. Az egyes meteorrajok az alapján kapják nevüket, hogy radiánsuk - az a pont az égen, ahonnan sugár irányban kirjazani látjuk a meteorokat a maximum idején - melyik csillagképbe esik. A meteorok - amiket a világűrben még meteoridnak nevezünk - általában kis méretűek. Többségük 0.001 - 1 gramm közötti súlyú, és mindössze néhány centiméter nagyságú. A Föld - Nap körüli keringése során - minden évben áthalad ezeknek a meteorcsaládoknak a törmelékfelhőin. Amikor a legsűrűbb helyeket keresztezi bolygónk, akkor van az egyes rajok maximuma, a Perseidáké jellemzően augusztus közepén.
A meteorok, bár kis méretűek, rendkívül nagy sebességgel ütköznek a Föld atmoszférájába: a légkör felső határához 10-70 km/s (36.000 - 252.000 Km/óra) sebességgel érkeznek, ezért a légkörben akár 1000 Celsius-fokra is felizzanak. Ez a hőmérséklet már ionizálja a levegő atomajait - ez az "ioncsík", illetve a szétporladó, elégő meteor okozza a jellegzetes "csíkhúzást", ami pár másodpercig a meteor eltűnte után is látható még. Egy 30-40 km/s sebességű, 0.1 gramm tömegű meteor akár 0 magnitudós fényjelenséget (körülbelül a Szaturnusz bolygó látszólagos fényessége!) képes okozni néhány tizedmásodpercig. A -4 magnitudónál (Vénusz bolygó látszólagos fényessége) fényesebb meteorokat tűzgömböknek nevezzük. A nagyon fényes meteorok akár a telehold fényességét is elérhetik (-12 magnitudó). A csak távcsővel vizsgálható (teleszkopikus) meteorok kb. 8-10 magnitudós határig követhetők nyomon kézi eszközökkel (javasoltan binokulárokkal).
2 hozzászólás
Szarka Levente (2015. 08. 20. 12:50)
Én 12-én este 11-12 óra között kb 15 meteort láttam.
Agócs László (2015. 08. 13. 13:30)
Egy fia metejort sem láttam! Vaksi vagyok?